2012-09-26
Klaster branży winiarskiej

W dniach 8-15 września odbył się w Zielonej Górze coroczny festiwal Winobrania. W największym święcie wina w Polsce uczestniczyli członkowie klastra branży winiarskiej, którzy promują w ten sposób nie tylko swoje produkty, ale i wizerunek regionu.

Podczas odbywającego się święta przedstawiciele klastra branży winiarskiej poza sprzedażą win udostępnialirównież winnice zwiedzającym, promując w ten sposób swoje wyroby. Każdego dnia można było odwiedzić kilka okolicznych winnic. W sumie do zwiedzania udostępniono ich 9 (Cantina, Krucza, Miłosz, U Michała, Na Leśnej Polanie, Julia, Ingrid, Kinga oraz Hiki).

Klaster prowadzi także inne działania w ramach promocji produktów związanych z uprawą winorośli i rodzinnych winnic. Jedną z inicjatyw jest Lubuski Szlak Wina i Miodu, który stanowi przykład aktywności o charakterze turystyki winnej (tzw. enoturystyki). Enoturystyka daje szansę podmiotom z branży winiarskiej na poprawienie rentowności działalności, szczególnie dla regionów, które są mniej konkurencyjne na rynku producentów win.Wyróżniającymisię przykładami działań promocyjnych są również takie wydarzenia, jak Bal Winiarza, Święto Młodego Wina czy Zielonogórskie Targowisko Winiarskie (w czasie którego m.in. rozdawane są sadzonki winorośli w zamian za dostarczoną makulaturę).

Jednym z celów inicjatywy klastrowej pn. Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie, powołanego przez część podmiotów funkcjonujących w klastrze winiarskim,jest rozwój kształcenia fachowców tej branży. W 2008 roku w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego utworzona została klasa winiarska, która jest jedyną placówką w Polsce kształcącą przyszłych winiarzy i sommelierów (specjalistów w dziedzinie wiedzy o winie i jego degustacji). Do jej otwarcia przyczynili się
członkowie inicjatywy klastrowej, którzy biorą udział m.in. w nauczaniu na temat wionogrodnictwa i produkcji win.

żródło:

http://www.pi.gov.pl/parp/chapter_86197.asp?soid=7BD00EB070A14686878EB5ADF8E8828C 

Galeria zdjęć


drukuj« powrót
Wydarzenia i aktualności:» Zobacz wszystkie wydarzenia

Sekcja dla członków

Email:

Hasło: